חיסכון לכל ילד – ותהיות על המדינה ואני

קיבלתם מייל מביטוח לאומי על "פתיחת תכנית חיסכון לכל ילד". כדאי כבר לפני ינואר לבחור את ערוץ החיסכון שמתאים לכם (בהתאם לתשואה ולסיכון – בוגרי הסדנה לאושר כלכלי מכירים היטב). אחרת הכסף ישכב עד יוני 2017, ואז "תזכו" לבחירה רנדומלית. לא מדובר בסכומים גדולים כרגע, אבל בהתאם לגיל הילדים, ולתשואות, אפשר לייצר חיסכון נחמד.

בקיצור כל מי שזכאי לקצבת ילדים שווה כבר לבחור את הערוץ העדיף לו (וזה ממש לא בבנקים בגדול), וגם צריך להחליט אם להוסיף 50 ש"ח מכיסו כל חודש לחיסכון.

אין הטבה גדולה בלהוסיף כסף מכיסנו, כי החיסכון ממוסה במס רווחי הון. היתרון היחיד להבנתי, שדמי הניהול משלומים על ידי המדינה עד גיל 21 של "הילד". וכמובן היתרון הפסיכולוגי של לשים כסף בצד, במקום להוציא אותו (ואני קורא לחסוך בכל מקרה…).

והתהיות על המדינה:

כמה מנגנונים ובחירות מייצרת מדינת ישראל. כמה מסובך שוק הביטוח והפנסיה, וכרגע גם סובכה קצבת הילדים. וכן, לעיתים יש היגיון בהחלטות המדינה ורצון לעזור. וכן, ובכל מקרה, האחריות להתנהלות הכלכלית ולפנסיה שלכם היא עליכם (אלא אם כן יש לכם פנסיה תקציבית…), אבל אם כבר העבירו האחריות אלינו האזרחים, לא יכלו לעשות את זה יותר פשוט…

עם כמה אתגרים אנחנו נאלצים להתמודד בשוק הכלכלי, כמה מורכבות. וכן, נראה לי שיש מי שמרוויח מזה. מהבלבול, מהתסבוכת, מהקושי להבין מה קורה. יש כנראה מלא אנשים שעושים מזה כסף. במגזר הציבורי ובטח במגזר הפרטי (אליו גם עוברים בד"כ מהמגזר הציבורי).

וכן, האחריות שלכם. וכן קחו אותה. וכן, לטוב ולרע, רוב השכירים וכל העצמאים במדינת ישראל, חייבים לקחת אחריות על התנהלותם הכלכלית כמו גם הביטוחית והפנסיונית.

אבל ראבק, ובלי שיעלה כסף למדינה – מי יעשה את זה יותר פשוט?? יפשט את החקיקה והרגולציה? יאפשר כמה ערוצים פשוטים וברורים, עם תחרות אמיתית בין חברות ההשקעה והביטוח. מי צריך עשרות ערוצי השקעה, וביטוח, או מלא כוכביות, וכן/לא מעל 60, וכן/לא פנסיה כזאת ואחרת. ואף מילה על מיסוי.

אללי. אז אולי החלטה טובה. אבל כן, עוד סיבוך, ועוד ערוץ למעקב.

באמת היה לנו משעמם קודם….money-grab-rgb

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s