פסיבי או אקטיבי? איזה ניהול השקעות אתם צריכים?

מאות ואלפי מחקרים נעשו לאורך השנים בתורת המימון, לגבי איפה להשקיע ואצל מי. איזו אסטרטגיות השקעה נותנות תשואה עודפת?

בסמיניריון שלי במימון (באלף הקודם) חקרתי את הקשר בין מכפיל לתשואה בשוק ההון הישראלי. והאמת…אפילו לא זוכר עכשיו את המסקנה שלי, אבל היא היתה מאלפת וחכמה (באמת ;-)).

וכן, ברור שהמחקרים האלה מאד חשובים, כי הרבה כסף מעורב.  ומצד שני, זוכר את "מדד הקוף" עליו דיברו בפקולטה. נתנו לקוף לבחור רנדומלית רשימת מניות, והתשואה של התיק שהוא בחר עברה את חלק הארי של מנהלי התיקים.

חלק מהסיבות הן כמובן דמי הניהול של אותם מנהלי תיקים, וחלק היא כמובן העובדה שלכל החזאים, ולא משנה התחום (כלכלה, היסטוריה, פוליטיקה, משאלי בחירות, או מזג אוויר) קל יותר לנתח את הדברים בדיעבד ולהסביר בצורה מלומדת את מה שהיה בלתי נמנע וברור מאליו, מאשר לחזות "טיפה" קדימה.

ולכן רבים בוחרים באסטרטגיה פסיבית – קניית תיקי סל על מדדים קיימים, בתמורה לדמי ניהול מינימלים וללא פעולה אקטיבית של איזשהו מנהל.

וכמובן, לתחום הצפוף במחקרים הזה, נוסף מחקר אמריקאי שצוטט ב the marker לאחרונה, ונראה שעדיף לבחור במנהל התיקים, שהשיגו את התשואה הגרועה בשנים האחרונות (בניגוד לכל היגיון מקובל), ראו כאן.

והאמת, כרגיל בבלוג שלי לכלכלה הולסטית, ולאחר שיחה עם מנהל בתחום של wealth management אתמול, הגעתי עם מסקנות שונות ומהפכניות.

כמובן שצריך לבזר השקעות וסיכונים, ואת זה אני מלמד גם בסדנה לאושר כלכלי. וכמובן שיש דרכים פשוטות להתאמת התיק לפי רמת הסיכון של הלקוח.

אבל הדבר החשוב ביותר הוא להבין את מה שהלקוח באמת מחפש. מה יתן לו את השקט הנפשי? מה יתחבר לעקרונות ולאני מאמין שלו? מה הוא באמת רוצה להבטיח לעצמו ולילדיו? אילו מעצורים ופחדים חוסמים אותו?

וכן, לעזור לו להתגבר על חלק מחששותיו, ולבנות לו תוכנית מיטבית , ברורה, וגם אופטימית ככל האפשר, לטובת התנהלותו הכלכלית והשגת מטרותיו בהמשך חייו.

והתשואה ?mghzk6a

חשובה, אבל באמת שלא ניתן להבטיח שום דבר, וידוע למי ניתנה הנבואה מאז חורבן הבית.

אבל כן, אנחנו רוצים לדעת שקיבלנו יעוץ טוב, הוגן, של מי שרוצה בטובתינו, ועשה את המקסימום להצלחתינו ולמתן הפיתרון בשבילנו. ומקווים שהסטטיסטיקה תסתדר לאורך זמן, והמספרים גם.

ובעיקר לדעת, שכמו כל דבר בחיים, עשינו את הכי טוב שלנו באותו הזמן, אבל לתוצאות בפועל אנחנו לא לגמרי אחראים.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s